Pluskwa to pasożyt z rodziny pluskwowatych, który żywi się krwią człowieka. Zazwyczaj jest stosunkowo niewielkich rozmiarów (między 4-6 mm), ma bursztynowy kolor i 3 pary odnóży. Stosunkowo łatwo ją rozpoznać, bo przypomina nieco pestkę jabłka. Pluskwa jest bardzo odporna a bez pożywienia zapada w hibernację, która może trwać nawet pół roku. Wynika to z faktu, że nie potrafi latać ani skakać, więc czasem trudno jej znaleźć żywiciela. Najbardziej aktywna jest nocą.
Nawet czysty dom może być zagrożony
Obecność pluskiew kojarzy się z brudem i zaniedbaniem. Nie do końca jest to jednak prawda. Pluskwa domowa może zostać przyniesiona do domu na ubraniu, obuwiu lub w meblach. Może się do nas przyczepić w sklepie, w komunikacji miejskiej lub dowolnym innym miejscu. Źródłem pluskiew są często używane meble, szczególnie te tapicerowane. Warto więc zachować ostrożność podczas ich zakupu. Pluskwa bywa też pamiątką z wakacji i to nawet tych spędzonych w dobrym, wysokiej jakości hotelu. Duża rotacja gości sprzyja jej rozprzestrzenianiu. Ze względu na wielkość hoteli oraz mały rozmiar tego owada mija sporo czasu zanim ktoś spostrzeże problem, a wtedy zazwyczaj jest już z późno.
Po czym rozpoznać, że mamy w domu dodatkowego lokatora?
W przypadku dużej inwazji pluskiew w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach – anyżowo-malinowy. Ponieważ jest on dość nieprzyjemny dla zwierząt stanowi on naturalną ochronę dla pluskiew. Obecność takiego zapachu świadczy o tym ze skala problemu jest naprawdę duża. O obecności pluskwie świadczą również ich charakterystyczne ugryzienia. Występują one na dużej powierzchni ciała, bardzo mocno swędzą, czasami wręcz pieką i trudno się goją. Ponieważ pluskwa domowa żeruje w nocy charakterystyczne jest, że ugryzienia zostają odkryte rano.
Metody walki z pluskwami
Niestety nie ma naturalnych metod walki z pluskwami. Żadna roślina lub inna substancja występująca w przyrodzie nie działa na nie odstraszająco czy zabójczo. Dokładne sprzątanie i odkurzanie może pomóc, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby od razu wyrzucić worek z odkurzacza. Aby skutecznie pozbyć się pluskiew należy jednak zastosować odpowiednie preparaty chemiczne oraz odpowiednią metodę. Za najbardziej skuteczne uchodzi tzw. zamgławianie ULV. Dzięki tej metodzie preparat owadobójczy wniknie we wszystkie szczeliny i zakamarki. Dużym problemem w walce z pluskwą jest, że szybko uodparnia się ona na mało agresywne środki dostępne powszechnie w sklepach. Dlatego jeśli problem jest bardzo nasilony warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące się dezynsekcją.